Zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie dla szkół wszystkich rodzajów i stopni, pod nazwą:
Szkoła otwarta na wielokulturowość
Konkurs przeprowadzony zostanie w okresie od 15 grudnia 2015 r. do 15 czerwca 2016 r. Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają tytuły Szkoła otwarta na wielokulturowość i zaświadczenia o ukończeniu kursu.
Regulamin konkursu:
- Celem konkursu jest wskazanie, jak ważne jest, aby szkoła była otwarta na wielokulturowość. Szkoły przystępujące do konkursu przyjmą na siebie zadania, których wykonanie będzie oceniane przez jury punktowo, w skali od „1″ do „10″. Warunkiem do otrzymania tytułu i dyplomu „Szkoła otwarta na wielokulturowość” jest uzyskanie co najmniej 80 % punktów za 9 zadań. W skład jury wchodzą przedstawiciele organizatora konkursu.
Zadania konkursu „Szkoła otwarta na wielokulturowość”:
- Przeprowadzenie pogadanki z dziećmi nt. różnych kultur wraz z nauką podstawowych zwrotów w różnych językach. Ocena jury na podstawie sprawozdania oraz prac plastycznych/zdjęć przesłanych do jury konkursu.
- „Kuchnie świata, czyli potrawy, które wyróżniają dane państwo” – prezentacja potraw z różnych stron świata i ich degustacja. Ocena jury na podstawie sprawozdania oraz prac plastycznych/zdjęć przesłanych do jury konkursu.
- Przygotowanie ogólnoszkolnego konkursu dot. znajomości państw świata pt. „Co kraj to obyczaj”. Obowiązujących w nich języków, flag, zwyczajów… (O zakresie tematycznym należy odpowiednio wcześniej poinformować uczestników). Ocena jury na podstawie sprawozdania oraz wyników konkursu/prac plastycznych/zdjęć przesłanych do jury konkursu.
- „Przewodnik po świecie”. Prezentacja najciekawszych miejsc turystycznych z krajów pochodzenia uczniów. Ocena jury na podstawie sprawozdania oraz prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.
- Przygotowanie albumu/przewodnika po kraju/ mieście/regionie. Ocena jury na podstawie sprawozdania oraz prac plastycznych /zdjęć przesłanych do jury konkursu.
- „Wszystkie dzieci nasze są” (piosenka w wykonaniu Majki Jeżowskiej) – zorganizowanie Szkolnego Festiwalu Piosenki Międzynarodowej. Ocena jury na podstawie sprawozdania oraz nagrań/zdjęć przesłanych do jury konkursu.
- Opracowanie Tablicy Dobrego Wychowania – czyli wskazówek, jak się odnosić do obcokrajowców, na co zwracać uwagę, jak takie same zachowania są interpretowane w różnych kulturach. Ocena jury na podstawie sprawozdania oraz nagrań/zdjęć/ prac plastycznych przesłanych do jury konkursu.
- Przygotowanie szkolnej wystawy zdjęć/prac plastycznych obrazujących regionalne stroje różnych kultur. Ocena jury na podstawie sprawozdania oraz zdjęć/prac plastycznych przesłanych do jury konkursu.
- Zgłaszanie swoich przedstawicieli do udziału w kursie Praca z dzieckiem cudzoziemskim w szkole, który w okresie od 15.12.2015 r. do 15.03.2016 r. przeprowadzi w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. (zadanie obowiązkowe)
Termin zgłaszania udziału w konkursie upływa 15 grudnia 2015 r.
- Prace konkursowe zwieńczą zbiorcze informacje szkół o przebiegu prac konkursowych i uzyskanych efektach. Informację (na wzorze dostarczonym przez jury), opracowują wspólnie dyrektorzy szkół, rady pedagogiczne, komitety rodzicielskie i samorządy uczniowskie.
- Jury zachęca szkoły do dokumentowania wykonanych w ramach konkursu prac w materiałach fotograficznych, opracowaniach uczniowskich tekstowych, w tym zarejestrowanych elektronicznie, nagraniach filmowych na DVD lub CD etc.
- Informacje o przedsięwzięciach w ramach konkursu, wraz z informacją o innych przedsięwzięciach podjętych przez szkołę należy przesyłać do jury przez stronę http://konkursy.spe.edu.pl sukcesywnie do dnia 15 czerwca 2016 r.
- Adres jury konkursu Szkoła otwarta na wielokulturowość: Al. Jerozolimskie 133/53, 02-304 Warszawa., e-mail: sekretariat@szkolawielokulturowa.pl
- Zgłoszenia szkół do konkursu należy przesyłać wraz ze zgłoszeniem udziału w kursie w terminie do 15 grudnia 2015 r.
Prawa autorskie do programów i materiałów szkoleniowych zastrzeżone!